Què és el llautó H68?
H68 és una designació estàndard nacional xinesa-(GB/T 5231) per a un llautó groc de classe del 68%-- un aliatge de coure-zinc el nom del qual deriva del seu contingut nominal de coure d'aproximadament un 68%. Combina una força moderada, una excel·lent conformabilitat en fred, un color groc-daurat càlid i una bona resistència general a la corrosió, cosa que el converteix en un dels materials de xapa de llautó més especificats a la Xina i als mercats d'exportació.
La taula següent compara H68 amb els dos graus UNS citats amb més freqüència com a equivalents. Tingueu en compte que la mateixa família "68" apareix com aC26200(gamma de coure idèntica) al sistema UNS; C26000 és una variant de coure-una mica més alta.
| Element | H68 (GB/T 5231) | C26200 (UNS) | C26000 (UNS, cartutx de llautó) |
|---|---|---|---|
| Coure (Cu) | 67.0 – 70.0% | 67.0 – 70.0% | 68.5 – 71.5% |
| Zinc (Zn) | Balanç | Balanç | Balanç |
| Plom (Pb, màxim) | per GB/T 5231 | 0.07% | 0.07% |
| Ferro (Fe, màxim) | per GB/T 5231 | 0.05% | 0.05% |
Fonts: dades d'aliatge de la Copper Development Association per a C26200 i C26000 (alloys.copper.org); Requisits de composició GB/T 5231 tal com fa referència a GB/T 1527-2017. Els límits d'impureses exactes per a H68 es defineixen a GB/T 5231 i s'han de confirmar al certificat de prova de material (MTC).
Propietats físiques i mecàniques
Com que H68, C26200 i C26000 són químicament gairebé idèntics-, les dades físiques i mecàniques següents (publicades per la Copper Development Association per a C26000/C26200 i per MatWeb per a C26000 OS070) són els valors de referència d'enginyeria adequats.
| Propietat | Valor típic (H68/C26200/C26000) |
|---|---|
| Densitat | 8,53 g/cm³ (0,308 lb/in³) |
| Interval de fusió | 916 – 954 graus (1680 – 1750 graus F) |
| Mòdul d'elasticitat (tensió) | ≈110 GPa (16.000 ksi) |
| Conductivitat elèctrica | 28% IACS |
| Conductivitat tèrmica | ≈121 W/(m·K) (70 Btu·ft/(ft²·h· grau F)) |
| Coeficient d'expansió tèrmica | ≈20×10⁻⁶/K (11,1×10⁻⁶/ grau F, 68–572 graus F) |
| Classificació de maquinabilitat | 30 (-llautó de tall gratuït=100) |
Les propietats mecàniques depenen del tremp (estat de treball-fred). Valors típics de productes plans-per a la família H68/C26200/C26000 (copper.org):
| Tremp | Codi | Resistència a la tracció | Elongació |
|---|---|---|---|
| Suau / recuit (gra fi) | OS070 | ≈317 MPa (46 ksi) | ≈65% |
| Recuit (mida del gra 0,035 mm) | OS035 | ≈338 MPa (49 ksi) | ≈57% |
| 1/4 dur | H01 | ≈372 MPa (54 ksi) | ≈43% |
| 1/2 dur | H02 | ≈427 MPa (62 ksi) | ≈25% |
| Dur | H04 | ≈524 MPa (76 ksi) | ≈8% |
Els límits d'acceptació xinesos per a làmines de llautó es defineixen a GB/T 2040 (placa, xapa i tira de coure i-aliatge de coure); els valors anteriors són dades de referència típiques i el MTC regula els valors requerits contractualment.

Resistència a la corrosió - Què significa realment "Elevada resistència a la corrosió".
Dins de la família coure-zinc, H68 (≈68% Cu) ofereix una bona resistència a la corrosió atmosfèrica, aigua dolça i molts mitjans neutres o lleugerament agressius; la Copper Development Association enumera la resistència a l'aigua dolça-i l'aigua-salada per a la composició C26200. En entorns interiors i arquitectònics típics, la seva durabilitat és realment bona.
Tanmateix, cal qualificar "alta resistència a la corrosió". Els llautons grocs són susceptibles adezincificació- lixiviació selectiva de zinc que deixa un residu de coure porós i afeblit - quan s'exposa a aigües àcides suaus, ambients amb alt-clorur o condicions d'estancament-a llarg termini. També poden patir esquerdes per corrosió-estrès en atmosferes que contenen amoníac-. Per a accessoris d'aigua potable-, zones d'esquitxades marines o condicions de servei agressives, especifiqueu un grau resistent a la-deszincificació (DZR) o arsenical -, per exemple H68A, la variant arsenical de H68 definida a la sèrie GB - en comptes de l'H68 estàndard, i confirmeu el límit d'aplicació del molí.
Referències: Nota de l'Associació de Desenvolupament del Coure sobre la dezincificació del llautó; Institut Canadenc de Conservació, "Prevenció i tractament de la deszincificació del llautó".
"Full laminat" - Aclarint la terminologia
El títol de la pàgina utilitza "Full laminat de llautó", però el cos original descriu una làmina H68 sòlida i enrotllada - no s'esmenta cap procés de revestiment, unió o laminació enlloc. A la indústria, "laminat" pot significar (a) material de calçat multi-capes unides (vegeu AMS 4508 per a làmines de llautó laminat), o (b) xapa revestida/composita en què una capa de llautó s'uneix-a un altre metall. Es tracta de diferents productes amb diferents especificacions i preus.
GNEE subministra làmina sòlida H68 segons les especificacions següents. Si el vostre projecte realment requereix una construcció-laminada revestida o unida, indiqueu el nucli i els aliatges de revestiment, el mètode d'unió i la prova d'acceptació explícitament al dibuix - no es basen només en la paraula "laminat".
Aplicacions típiques
Arquitectura i construcció: decorative cladding, roofing details, grilles, railings and fittings, valued for the warm yellow-gold finish and weather resistance.
Automoció:nuclis i dipòsits de radiadors, nuclis d'escalfador, connectors i terminals elèctrics, carcasses-embuïdes.
Elèctric:connectors, contactes, aparells de commutació i components de fusibles (28% IACS, amb excel·lent retenció de molla en tremps durs).
Equips de fabricació i industrials:vàlvules, engranatges, elements de subjecció,-components de màquines amb embutició profunda on es requereix una resistència moderada i conformabilitat.
Art i decoració:escultura, adorns de mobles, plaques d'identificació i components decoratius personalitzats.
Mides disponibles i condicions de subministrament
| Paràmetre | Valor |
|---|---|
| Gruix | 0,5 / 1,0 / 1,5 mm (altres calibres, p. ex. . 0.2–3,0 mm, a petició) |
| Amplada | 1220 / 1240 mm, o amplades de ranura personalitzades |
| Longitud | 1000 – 6000 mm, o personalitzat |
| Tolerància dimensional | ±0,2 mm típic; toleràncies exactes per GB/T 2040 |
| Tremps | suau (M), mig-dur (Y2), dur (Y), extra dur (T); Codis UNS H00–H10 |
| Superfície | Acabat molí suau |
| Termini de lliurament | 7 – 15 dies per a les mides d'estoc, o segons s'acordi |
| MOQ | 1 tona, o segons s'acordi |
| Embalatge | Caixes de cartró, embolcalls de plàstic, palets embolicats{0}}retràctils |
Garantia de qualitat i documentació
Certificat de prova de materials (MTC) segons EN 10204 tipus 3.1, inclosa la composició química analitzada segons els mètodes GB/T 5121.
Informes d'assaigs mecànics (tracció, duresa) segons GB/T 228.1 / ASTM E8.
Inspecció de tercers-(SGS/BV/TÜV) disponible a petició.
Certificat del sistema de gestió de qualitat ISO 9001 - disponible a petició.
Traçabilitat completa del lot amb números de calor/lot marcats a l'embalatge i al certificat.
PMF
Q1. De què està fet el llautó H68?
R: H68 és un aliatge de coure-zinc que conté entre el 67,0 i el 70,0% de coure amb l'equilibri zinc (GB/T 5231). El seu equivalent UNS més proper és C26200.
P2. H68 és el mateix que C26000 o C26200?
R: C26200 comparteix el mateix rang de coure (67,0-70,0%); C26000 (llautó del cartutx) conté un 68,5-71,5% de coure. Molts proveïdors tracten la família com a gairebé-equivalent, però la qualificació lliurada s'ha de confirmar a l'MTC.
P3. És correcte una llista que descriu H68 com a "60% de puresa" -?
R: No. El "68" a H68 es refereix a un contingut nominal de coure d'aproximadament el 68% i el rang estàndard és del 67,0 al 70,0%. "60% de puresa" és un error de dades i no s'ha d'utilitzar per a l'especificació.
P4. Es poden personalitzar el gruix, l'amplada i la longitud?
A: Sí. Gruix 0,5–1,5 mm (altres calibres a petició), amples 1220/1240 mm o personalitzats, longituds 1000–6000 mm; MOQ 1 tona.
P5. Quins documents i certificacions es proporcionen?
R: Gestió de la qualitat ISO 9001 (certificat a petició), MTC per EN 10204 3.1 amb anàlisi química, informes de proves mecàniques i inspecció de tercers-a petició (SGS/BV/TÜV).
P6. On es fabrica la làmina?
R: La làmina de llautó H68 és subministrada per GNEE Metal Group, Henan, Xina. (Una versió anterior d'aquesta pàgina anomenava una empresa no relacionada; va ser un error d'edició.)Poseu-vos en contacte amb sales@gneemetal.com per obtenir la llista actual de molins i MTC.
La nostra gamma de productes
1. Coure pur (xamina, tub, filferro)
Graus de Primària: T1 (C11000), T2 (C10100). Prioritzem C11000 (T1) per la seva excel·lent conductivitat.
Estàndards:ASTM B152 (full), ASTM B75/B88 (tub), ASTM B1/B3 (filferro), EN, JIS, GB/T.
Mides típiques:
Tub:OD 6 mm - 200 mm.
Full:Gruix 0,5 mm - 50 mm.
Cable:Diàmetre 1,0 mm - 10 mm.
2. Coure desoxidat amb fòsfor (tub, xapa)
Graus de Primària:TP1 (C12000 / CW023A), TP2 (C12200). Ideal per a soldadura i fontaneria.
Estàndards:ASTM B188, ASTM B75/B88, EN 12451, JIS H3300.
Mides típiques:
Tub:OD 8 mm - 150 mm.
Full:Gruix 1,0 mm - 30 mm.
3. Llautó (tira i bobina)
Graus de Primària:H96, H68, H62 (CuZn37 / C28000). Recomanem fermament H62 pel seu excel·lent equilibri de resistència i mecanització.
Estàndards:ASTM B36, ASTM B134, EN 1652, JIS H3100.
Mides típiques:
Tira/bobina:Gruix 0,1 mm - 3,0 mm, amplada fins a 600 mm.
Obteniu el catàleg de productes complet
La nostra fàbrica

La nostra instal·lació està equipada amb línies de producció de laminació i colada contínua avançades de la indústria-, laminadores de precisió, unitats d'embutició de múltiples-passes i equips de conformació automatitzada, que permeten una transformació eficient i estable de barres de coure a productes acabats. La nostra maquinària bàsica ens permet fabricar de manera flexible una gamma completa de graus-incloent coure pur (p. ex., C11000/T1), coure desoxidat amb fòsfor (p. ex., C12200/TP2) i llautó (p. ex., H62)-en forma de làmines, tubs, barres i tires. També oferim serveis de processament a mida, com ara el tall, el tall i l'acabat de precisió.




